Д-р Елена Воева е член на Европейската Алайнер асоциация, Master Aligner Academy и на Българско ортодонтско общество. Тя е носител на първа награда в международния конкурс „Smile of the Year“ 2023 в категория „Лечение с алайнери за деца и тийнейджъри“. Отличия получава и в категориите „Комплексно естетично възстановяване“, „Ортодонтско лечение с алайнери за възрастни“ и „Възстановително преобразяване на усмивката с фотополимер“.
Преминава множество квалификационни курсове в страната и чужбина. Д-р Воева е сертифициран Invisalign Diamond Provider и е придобила Master degree в областта на системата Invisalign в Master Aligner Academy в Португалия. Тя има Master degree за работа с индивидуално изработените лингвални брекети Incognito и е сертифициран Digital Smile Designer.
Как се появи вашият интерес към денталната медицина?
Моята история започна в тийнейджърските години, когато реших да стана стоматолог. Въпреки съветите на баща ми, който смяташе, че това не е лека професия за жена, бях убедена, че искам да поема по този път. Вече 20 години се занимавам с тази професия и ми е безкрайно интересно. Не предполагах, че ще е възможно изобщо да работя по начина, по който работя сега.
Аз съм започнала с много конвенционална, традиционна стоматология, но имах шанса да се развивам във времена, в които излизат нови технологии и тенденции. Започнах да посещавам курсове, да пътувам и да уча много. Моята голяма любов е ортодонтията. В началото бяха апаратчета, след това поставях брекети, постепенно разбрах, че навлизат нови неща като вътрешни брекети, които се проектират дигитално. Видя ми се много любопитно, сертифицирах се и започнах да ги използвам в работата си. Но не ми беше достатъчно. Търсех нови предизвикателства.
В един момент се заговори за „невидима ортодонтия“. Сертифицирах се за работа с алайнери. Всъщност това беше моментът, в който видях нови възможности и шанс да лекувам по-добре пациентите си.
Колко трудно беше за вас да въведете нови технологии в практиката си?
Беше нелека задача, защото беше различно от всичко, което съм учила. Нужни бяха много допълнителни обучения. Но всяко нещо, което човек стартира, в началото е сериозно предизвикателство.
В нашата сфера непрекъснато излизат иновации и трябва да сме в крак с бурно развиващите се технологии, за да осигуряваме най-добрата грижа за пациентите си.
Кой е най-големият скок, който технологиите ви позволиха да направите през последните години?
За мен това беше възможността за дигитално планиране на лечението. В клиниката имаме два високотехнологични скенера iTero, с които сканираме позицията и състоянието на зъбите, както и захапката на пациента. Визуализираме проблемите с подреждането на зъбите, но най-вече с помощта на изкуствения интелект правим симулация на крайния резултат от лечението. Последният ни скенер iTero 5D NiRi има уникални предимства.
Впечатляваща е възможността да открием дори малки промени в плътността на емайла и предкариесни състояния, които не могат да бъдат диагностицирани на рентгенография или при рутинен преглед, но най-въздействащо за пациента е да види на екрана как ще изглежда усмивката му след подреждането на зъбите. Изкуственият интелект разработва образ, при който наслагва новата позиция на зъбите върху снимка на настоящата усмивка на пациента.
Как реагират пациентите на тази иновация?
Мисля, че е много образователно и любопитно за пациентите, защото с технологията прескачаме пропастта в комуникацията и пациентът става реален участник в промяната на визията си. Възможността да види резултата от планираното лечение му помага да вземе решение и да приеме предложения му план за постигане на мечтана усмивка.
Какви са предимствата за вас като лекар?
Дава ми спокойствието, че си върша добре работата, защото мога да планирам всеки детайл от лечението. За разлика от времето, когато работех с брекети, които са чудесен, но доста остарял вариант, сега с алайнерите мога да контролирам софтуера и да планирам придвижването на всеки отделен зъб на всяка стъпка от лечението. Имам възможността да заложа последователност на движения на зъбите, съобразени с биомеханичните принципи, за да достигнем по-бързо и прецизно до крайния резултат.
Какви са тенденциите в областта на естетичната стоматология?
Когато пациентите влязат в клиниката, обикновено искат красива усмивка и бели подредени зъби. Тук започва моята работа, за да създам условията това да се случи. Преди да говорим за естетика, трябва да се погрижим за здравето. Немислимо е да коментираме с пациентите поставянето на фасети или изработване на бондинг, преди да се коригира неправилната позиция на зъбите.
С помощта на дигитален дизайн на усмивката планираме форма и размер на бъдещите възстановявания, които да са в хармония с лицевите пропорции. Пациентът може да види дългоочакваната си усмивка не само на екрана на компютъра, но и чрез трансфер на проекта директно върху зъбите си. Едва след като одобри новата си визия, стартираме лечението.
Прилагате ли дигитални технологии и в други области на стоматологията?
В нашата клиника имплантологичното лечение също се планира дигитално. На базата на триизмерно рентгенографично изследване д-р Харалампи Воев планира най-подходящата позиция за поставяне на имплант. Съвместно със зъботехника разработват хирургичен водач, благодарение на който имплантирането се превръща в една много лека за пациента манипулация с изключително бърз възстановителен период.
Какви бяха предизвикателствата в създаването на клиниката?
Предизвикателство е да се намери баланс между лекарската професия – призвание, което съм избрала с много любов и което в моите представи включва само и единствено грижа за пациентите, и ролята на човек, който трябва да изгради бизнес. Бизнес, който да ми позволи да предлагам качествена услуга, да използвам високотехнологична апаратура, да инвестирам в квалифициран екип.
Защото екипът не са само лекарите – това са асистентите, администраторите и всички хора, които участват в процеса. Всъщност основното предизвикателство беше създаването на екип. Да намеря хора, които имат същата любов към професията и същото отношение към пациентите.
Какво ви движи всеки ден да продължавате да се развивате?
Любопитство и ентусиазъм. Аз съм човек, който не се задоволява с това, което знае, може и вече е постигнал. Мисля, че хората сме устроени по този начин – когато постигнеш нещо, то вече е стъпало към следващото. Обичам да предизвиквам себе си и в професионален, и в личен план. Щастлива съм, че имам професия, която ми дава възможността да уча нови неща и да ги прилагам в работата си.
Статията във Forbes Bulgaria: https://forbesbulgaria.com/2024/07/17/neprekasnatiyat-stremezh-da-se-razvivash/